Да ни е честит българският празник Хелоуин!

predator_pumpkin

Позицията ми за страстите около Хелоуин в обратен хронологичен ред.

(31 октомври, 2017 г.)
Да ви кажа, че ми е все тая за Хелоуин. Всяка година – една и съща песен: за или против. Едни и същи аргументи и контрааргументи или опити за такива. Не е интересно, не е актуално, безсмислена размяна на думи, която нищо няма да промени.

Преди няколко години бях твърдо против и подробно описах какво що в блога си. С течение на времето позицията ми се смекчи, а сега просто ми е през тиквата.

Гледайте си живота, кефете се каквото ви е на душа и толкоз! Ще мине и ще замине. Нито празнуващите Хелоуин ще станат повече католици и безродници, нито кукер ловърите ще станат повече българи и патриоти.

Радвайте се на живота, докато сме все още тук. Насочете енергията си към истинския смисъл на мимолетното ни съществуване в този свят. Защото не се знае знае ли се кога ще се изтърколи последната песъчинка в животомера.

(1 ноември, 2015 г.)
За трети път пипам по тази моя статия, която оригинално е написана през 2012 г., допълнена е през 2014 г. и сега отново през 2015 г. За тези три години се получи интересен обрат в отношението ми към Хелоуин. В началото, облъчен от патриотично-български призиви, бях отрицателно настроен, две години по-късно преминах горе-долу в неутрална позиция, а сега съм (дори) леко положително настроен. В крайна сметка, това е още един празник. Чужд-нечужд, комерс-некомерс – това е повод за веселие, добро настроение и наздравици. Наистина е ограничено да се смята, че който празнува Хелоуин, значи не почита българското. Преди се възмущавах, че в глобален мащаб, отиват милиарди пари за такъв празник – еми отиват, да. За всичко отиват пари. Възмущавах се, че покрай толкова силно прокламиран и комерсиализиран празник като Хелоуин, нашите традиционни български празници биват заглушавани и стават по-незабележими и безинтересни за младото поколение. А всъщност това вече зависи от нас, защото е наша морална отговорност да съхраняваме и развиваме изконните български традиции. Хелоуин, Св. Валентин и т.н. са фактор и се празнуват в почти цял свят и не са причина за намаляването на интереса на българите към нашите си празници. Причината си е в нас. Празници всякакви винаги ще има, но ако наистина държим на нашите си, ще направим нещо за тях, вместо да нападаме другите. Досега не ми се е случвало да празнувам Хелоуин, но съм сигурен, че ако се случи, ще стане забава.

halloween eventzУмишлено запазвам писанията си за Хелоуин по-надолу, включително и саркастичното заглавие на статията, въпреки промененото ми отношение към този празник. А и това е интересен поглед върху размишленията на човек, който за такъв период е станал родител и (може би, но едва ли) е израстнал духовно. Така, че дами и господа, прочетохте за леко положителното ми отношение към Хелоуин, а колкото по-надолу и назад през годините четете, ще преминете през горе-долу неутралната ми позиция и след това през умерено критикарско-хейтърската ми позиция. Наздраве!

(1 ноември, 2014 г.)
Точно преди две години написах тази статия за Хелоуин в първия ми блог. По случай случая я качвам в основния си блог с малък коментар.

Може би ако бях писал долните редове сега, щях да съм една идея по-малко рязък и краен. Но само една идея, не повече. Накратко: лошо няма – на който му се празнува, нека празнува. Разсъждавайки сега от позицията на родител разбирам, че в крайна сметка за децата това е един много приятен повод за веселие и смях. Както и за всеки, който просто иска да си прекара забавно с приятели и т.н.

Погледнато от другата му страна, за мен това е един глобален търговски ден, в който се харчат милиарди в името на това да се маскираме, декорираме къщата и т.н. и т.н. На фона на всички хора, преживяйки в недоимък, глад и болести това ми се струва малко нелепо, като се има предвид, че всички тези милиарди биха могли да бъдат оползотворени по много по-добър и полезен начин. Но това важи за всички по-известни празници, които са се комерсиализирали до някаква абсурдна степен и всичко опира до търговия и пари. Относно празнуването на Хелоуин в България – не ме учудва, като се има предвид, че 45 години сме живели в комунистическа изолация от западния свят и сега (не сега, а образно казано) подобен празник ни се струва интересен, различен, забавен. И наистина лошо няма, но едно голямо НО. Забелязвам, че улисани в истерията на чужди празници като Хелоуин все по-малко хора обръщат внимание или знаят достатъчно основни неща за българските празници, традиции и ценности. И това се забелязва сред подрастващото поколение. Предполагам защото нашите събития не им се струват толкова атрактивни може би. В крайна сметка всички ние, българите, сме длъжни да съхраняваме (и обогатяваме при добро желание) нашите вековни традиции, празници и обичаи. На фона на това масово незнание и опростачване на маса български народ в наши дни в комбинация с празник като Хелоуин, започвам да изпитвам опасение, че лека-полека с годините се обезличаваме като нация и загубваме българското в себе си. Та затова няма лошо да се радваме на чуждото, но нека не забравяме кои сме ние и да помним и уважаваме хилядолетния българския дух както подобава. От уважение към дедите ни, от уважение към самите нас и нашите деца.

(1 ноември, 2012 г.)
Честито да ни е. Да палим свещи в страшни тикви и да пуснем децата да чукат по вратите на хората с думите „trick or treat”. Лошо няма, това винаги сме го правили, нали? Да се маскираме като идиоти да се съберем някъде и да се напием до безпаметност. Е, ние така или иначе си се напиваме до безпаметност и не ни трябват костюми, за да се маскираме. Това винаги сме го правили.

„Защо винаги се намира някой, който да хейтва някой празник? Пречи ли някому?“

Ама аз не го хейтвам хич даже, просто ненавиждам факта, че сульо и пульо в България се юрнаха да празнуват нещо, което и те самите не знаят какво е… ама нали ‘щото е яко и се обличаме в страшни костюми и ходим да плашим хората.. и тикви си имаме даже… А някой наясно ли е откъде произлиза този празник? Не, не от Щатите, а от Ирландия. И първоначално не е било с тиква, а с ряпа… ама както и да е – да не издребняваме.

Всички тези празници като Хелоуин, Св. Валентин та дори и Коледа, Великден и т.н. са се изродили в една много доходоносна пазарна ниша за компании, фирми и всякакви търговци. Традицията започва да избледнява на фона на масово харчене на пари за тези празници. Манипулация страхотна. Или по-скоро “мoney””pull”ация ако ми разбирате играта на думи…. Ако ви кажа, че само в Щатите хамериканците изхарчват няколко милиарда долара за Хелоуин не знам дали ще ми повярвате… Милиарди тук, милиарди там, после защо сме в криза. Е нищо, федералният резерв ще напечата още долари, споко.

Замислете се от тази гледна точка. От колко време се говори за Хелоуин? Поне от няколко седмици, нали? А утрешният ден, в който честваме Денят на народните будители едва ли вълнува някого. Ами разбира се, какво ще им честваме? Та те не са интересни. Някакви неща от едно време.. Дори и тикви си нямат, пфу!

Айде сега наречете ме хейтър и всичко да си дойде на мястото…

Advertisement

Остави коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s